Pomijany problem

Pomijany problem

Wydawać by się mogło, że o czymś tak oczywistym, jak higiena rąk nie trzeba nikomu przypominać. Okazuje się jednak, że Polacy mają z nią pewien problem, bez względu na to, ile mają lat.
Według Journal of Environmental Health aż 95% z nas nie myje rąk skutecznie.
Pewne czynności wykonujemy automatycznie, praktycznie o nich nie myśląc. Po drodze często jednak zdarza się nam zapomnieć o higienie.
W codziennych sytuacjach często powinniśmy myć ręce, zwłaszcza, jeśli dotykamy telefonów komórkowych, banknotów, poręczy, korzystamy z komputerów. Konieczne jest to, kiedy 
mamy kontakt z innymi ludźmi, nie wspominając już o publicznych toaletach. Wszystko te elementy są doskonałym nośnikiem groźnych bakterii.
Wiele mówi się o tzw. chorobach brudnych rąk. To przez ręce właśnie przenoszone są m. in. jaja tasiemca i owsika, rotawirusy, powodujące biegunki i gronkowiec złocisty – przyczyna zatruć pokarmowych. Już wydłużenie procesu mycia rąk do 15-20 sekund pozwala pozbyć się 90% bakterii obecnych na dłoniach. Myjąc je, zwykle zapominamy o kciukach, opuszkach palców i przestrzeniach między palcowych. Musimy sobie uświadomić, że w dużej mierze zdrowie leży dosłownie w naszych rękach.
Problemem higieny rąk wśród Polaków już po raz drugi zajmuje się kampania społeczna Cała Polska Myje Ręce. Koordynatorów kampanii można spotkać na lekcjach pokazowych w szkołach i przedszkolach, udzielają wywiadów radiowych i telewizyjnych oraz na bieżąco komunikują się w mediach społecznościowych. Ich działania najczęściej spotykają się z pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem.
Dlaczego powstała aż kampania społeczna na ten temat? Z powodu dość niskiej jeszcze świadomości problemu. Myjąc dokładnie dłonie, zapobiegamy możliwym chorobom i dbamy o komfort psychiczny. Nie bądźmy obojętni, gdy chodzi o nasze zdrowie!

Gabriela Góźdź
Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem, który znajduje się w załączniku poniżej:

pdfPomijany problem PDF

Przedszkole nr 26 Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi w Poznaniu
Skip to content